Kako sad vanilija kao čaj pitate se, zar ne ?
E pa vanilija nije samo najbolji prijatelj čokolade u raznim sladoledima i slasticama, vanilija je zapravo jedna biljka koja potječe iz Meksika, a danas se uzgaja na tropskim mjestima, najviše na Madagaskaru i Južnoj Americi.
Ta biljka se najviše koristi i najpoznatija je po naravno kolačima i parfemima, ali malo je poznato da se ona koristi i za čaj. Početkom 90-ih, proizvođači parfema počeli su uvoditi vaniliju kao prepoznatljiv znak u svojim mirisima. Danas se vanilija koristi kao sastojak u velikom broju parfema, najvećim dijelom zbog svog ‘sretnog’ mirisa koji se baš ono lako povezuje sa ugodnim uspomenama na slatke specijalitete i ljetne praznike kad smo sretni. Vanilija, međutim, nije samo ‘dobar osjećaj’ vrsta biljke. Njezina nevjerojatna sposobnost ubrzavanja zacjeljivanja, ublažavanja akni i pospješivanja rasta kose znači da je to super biljka i može biti korisna i za liječenje.
Ljekovitosti
1) Prva ljekovitost je da je dobar za Vaše srce.
Istraživanja su pokazala da vanilija može smanjiti razinu kolesterola. To je jako važno za one koji imaju visok rizik od srčanih i moždanih udara, jer niži kolesterol pomaže u sprječavanju upala arterija i krvnih ugrušaka koji izazivaju udare.
2) Ima svojstva obnove.
Vanilija je bogata antioksidansima, što može spriječiti oštećenje stanica i tkiva u tijelu i potaknuti prirodnu obnovu našeg tijela.
Zbog svoje antibakterijske osobnosti, služi i za jačanje vašeg imunološkog sustava i smanjenje opterećenja tijela, što tijelo čini puno sposobnijim za oporavak od ozljeda ili raznih bolesti.
3) Vanilija je odlična za vašu kosu.
Ako imate problem sa gubitkom kose, vanilija se može koristiti kao esencijalno ulje i može ojačati kosu i potaknuti protok krvi u vlasište kose i tako osnažiti rast kose.
U ovoj ljekovitosti može se koristiti i u obliku čaja da se nanosi na kosu, naravno pričekate dok se malo ohladi, ali u obliku ulja je puno efikasnije naravno, ali možete i ovako u obliku čaja probati.
4) Može vam pomoći u borbi sa anksioznosti.
Poznato je da snažna aroma vanilije ima izravan utjecaj na živce koji potiču smirenje i oslobađaju od stresa, osobito ako se koristi kao dio aromaterapijskog liječenja.
Aromaterapija je inače kontrolirano korištenje eteričnih ulja u svrhu očuvanja zdravlja te liječenja i prevencije bolesti.
A eterična ulja su smjese spojeva dobivenih iz biljaka uglavnom destilacijom.

5) Može liječiti i smanjiti akne.
Sa svojim antibakterijskim svojstvima vanilija može pomoći u borbi sa prištevima na licu i ako se koristi redovito, može smanjiti ožiljke kao i posvijetliti ten.
6) Potiče zdravu probavu.
Pijenje biljnog čaja od vanilije već dugo je popularni prirodni lijek koji odmah ublažava upalu crijeva, a i pomaže kod drugih problema s probavom poput grčeva, bolova u želucu i proljeva.
7) Može vam olakšati respiratorna (dišna) stanja.
Kada se borite s kašljem, prehladom ili respiratornom infekcijom, ekstrakt vanilije pomiješan s malo tople vode u obliku čaja može vam pomoći obnoviti grlo i pružiti anestetički učinak, dok antibakterijska svojstva koja smo već prije naveli pomažu i u smanjenju upale i iritacije.
8) Može pomoći u mršavljenju.
Vanilija može pomoći kod vaših napora sa gubljenjem kilograma zbog svojih prirodnih svojstava suzbijanja apetita i zato što ekstrakt ove biljke može pomoći u snižavanju kolesterola, može također pomoći i vašem tijelu te metabolizmu da učinkovito funkcioniraju.
Nuspojave
Što se tiče nuspojava, nema nekih bitnih nuspojava koje bi mogle utjecati na nas ljude, može biti da je netko alergičan na vaniliju, ali to je rijedak slučaj.
Završne riječi
Znači možemo na kraju reći da prednosti vanilije nisu ograničene samo na davanje aroma vašim omiljenim slasticama.
Vanilija u vašoj prehrani bilo u obliku čaja ili drugačije može imati pozitivan utjecaj na vaše cjelokupno zdravlje, a uz to ima i ugodnu aromu koja ublažava stres, osvježava um i oživljava vašu energiju.
Jeste li možda kad probali čaj od vanilije, kakva su Vaša inače iskustva sa čajem od vanilije, dosta je rijedak čaj u našim krajevima, zar ne?
